سیستم روشنایی هوشمند

یکی از اصلی ترین ، ابتدایی ترین و مهم ترین امکانات در سیستم ساختمان هوشمند ، روشنایی هوشمند می باشد.

به طور کلی 2 راه جهت کنترل روشنایی در ساختمان هوشمند وجود دارد :

روشنایی اتوماتیک :

در این سیستم، روشن و خاموش شدن لامپها بصورت کاملا خودکار و هوشمند انجام می شود.

سیستم روشنایی هوشمند با این سبک بیشتر برای مکانهایی که تنها دارای رفت و آمد می باشند مانند راه پله ها و راهروها استفاده می شود ، چرا که در این مکانها اتلاف انرژی برق و افزایش هزینه آن وجود دارد.

در مکانهای فوق احتمال فراموشی جهت خاموش کردن چراغها وجود خواهد داشت و یا در سیستم روشنایی بر اساس تایمر مشکلات محدودیت زمان و مکان وجود دارد و اگر شما بخواهید وارد طبقه اول شوید کلیه لامپها تا طبقه آخر روشن می مانند و یا اگر زمان حضور شما بیشتر شود لامپها را مجددا باید روشن نمایید اما با استفاده از سیستم روشنایی هوشمند در مکانهای ذکر شده، تنها در هنگام حضور شخص در نقطه ای خاص، فقط چراغ های مربوط به همان مکان روشن شده و در هنگام خروج خاموش می شوند که این امر موجب کاهش مصرف برق و به طبع کاهش هزینه برق مصرفی خواهد شد.

کنترل روشنایی بصورت جدا و متمرکز :

کاربرد این سیستم در ساختمان هوشمند صرفا جهت کنترل روشنایی جهت مکانهایی می باشد که شخص در آنجا حضور فیزیکی مداوم دارد؛ مانند : سالن،نشیمن،اطاق،آشپزخانه ها و … .

کنترل چراغها در این مکانها یا بصورت دستی از روی کلید لمسی هوشمند (کلید فرمان) همان منطقه و یا از روی تاچ پنل ، تبلت و گوشی موبایل از هر نقطه دیگری امکانپذیر می باشد .

ساختمان هایی که بصورت سنتی ساخته می شوند دارای روشنایی های متعددی چون لوستر، هالوژن(LED)، دیوارکوب، مهتابی و نور مخفی می باشند که تعداد بالای این خطوط باعث می شود تا کلیدهای متعددی روی دیوارها نصب شده که این امر نه تنها از زیبایی ساختمان می کاهد ، بلکه ساکنین جهت روشن و خاموش کردن چراغ ها دچار سر در گمی خواهند شد و برای روشن نمودن یک مسیر خاص باید کلیدها را پشت سر هم امتحان کنند تا مسیر مورد نظر روشن شود و همچنین در هنگام خروج از ساختمان باید به تک تک اطاق ها سر زده تا لامپهای آن منطقه را خاموش نمایند.

اما با هوشمند سازی روشنایی ساختمان و استفاده از کلیدهای لمسی هوشمند می توان بدون دردسر، چراغ های مورد نظر را بدون اشتباه روشن و خاموش نمود و یا از هر نقطه ای داخل یا حتی خارج از ساختمان به آنها دسترسی داشت .

همچنین کلیدهای هوشمند با رنگ بندی های مختلف در دسترس می باشند، که شما می توانید با انتخاب رنگی مطابق با دکوراسیون ساختمان و رنگ دیوارها زیبایی خاصی رابه محیط ببخشید.

مزایای اجرای روشنایی هوشمند در ساختمان:

1-کاهش سردر گمی اشخاص جهت روشن وخاموش کردن لامپ ها

2-افزایش زیبایی و لوکس بودن محیط

3-سادگی کار برای تمام ساکنین با هرسن وسالی که باشند

4-قابل دسترس از هر نقطه بدون محدودیت

5-دارای قابلیت کنترل بصورت زمانبندی در مجتمع های خاص مانند:ساختمان های اداری هوشمند یا سالن های مجتمع های تجاری هوشمند

6-دارای قابلیت سناریو پذیری برای کنترل تمام لامپ های ساختمان با فشردن تنها یک کلید در سیستم روشنایی هوشمند.

هوشمند سازی ساختمان خود را از ما بخواهید گروه ساختمان هوشمند آکو

سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند

با امکاناتی که سیستم هوشمند مسکونی در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد، امکان کنترل سیستم گرمایش و سرمایش بر اساس دمای محیط، میزان مصرف انرژی و وضعیت روشنایی و پرده‌ها فراهم می‌گردد.

به عنوان مثال با تعریف یک برنامه زمان‌بندی شده، سیستم گرمایش و سرمایش نیم‌ساعت بعد از خروج اعضاء خانواده خاموش شده و نیم ساعت قبل از بازگشت اعضای خانواده به خانه فعال می‌گردد و یا با تعریف سناریو‌های حضور سیستم گرمایش و سرمایش یک فضا را بر اساس حضور و یا عدم حضور خانواده خاموش و روشن نمود. همچنین کنترل و مانیتورینگ درجه دمای تمامی اتاق‌ها، دریافت وضعیت سیستم‌های سرمایش و گرمایش به راحتی از طریق این سیستم در دسترس است.

اندازه گیری دقیق دمای محیط با قابلیت قرائت دما از چندین سنسور و میانگین گیری بین آنها، امکان کنترل سیستم سرمایش و گرمایش از راه دور و از طریق گوشی و تبلت از امکانات ویژه و خاص سیستم هوشمند در بخش کنترل سیستم سرمایش و گرمایش می باشد.

کار برد سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند: 

  • کنترل یکپارچه سرمایش و گرمایش بر اساس دمای دلخواه کاربر
  • کاهش مصرف انرژی با استفاده از سناریو‌های مبتنی بر زمان، حضور و شرایط محیطی
  • کنترل سیستم سرمایش و گرمایش توسط کلید‌های هوشمند، ترموستات هوشمند، نرم افزار، ریموت کنترل، تاچ پنل تلویزیون و از راه دور

تعریف انواع سناریو از قبیل:

  • تعیین زمان کارکرد سیستم در فصول سرد و گرم
  • امکان روشن خاموش کردن سیستم از هر نقطه و هر مکان
  • امکان اختصاص و تعیین دمای مطلوب
  • سناریو‌‌های مبتنی بر بهینه‌سازی مصرف انرژی، از جمله خاموش نمودن سیستم‌های سرمایش و گرمایش بر اساس باز بودن درب و یا پنجره و …
هوشمند سازی ساختمان خود را از ما بخواهید گروه ساختمان هوشمند آکو