برای شروع کافیست نگاهی به اطراف خانه‌ی خود بیندازید. چه چیزهایی در خانه‌ی شما میتواند وجود داشته باشد که زندگی را برایتان راحت‌تر کند؟ پاسخ این سوال راه را برای شروع هوشمند کردن خانه نشان میدهد. بهتر است بپرسیم چه کارهایی در خانه حوصله‌ی شما را سر میبرد و علاقه‌ای به انجام آن ندارید؟

شاید خیلی چیزها. مثلا خاموش روشن کردن لامپها، بازو بسته کردن سریع در ورودی بدون کلید، خاموش روشن کردن سرمایش و گرمایش محیط، با ز و بستن پرده ، کنترل ورود و خروج ها، نظارت تصویری از راه دور، درست کردن چایی، شستن ظرف‌ها، تمیز کردن خانه، دیدن محتویات یخچال از راه دور برای خرید اقلام مورد نیاز، حاضر کردن صبحانه در صبح‌های زود و سایر کارهای تکراری روزمره ای که چاره‌ای جز تکرار هر روز آنها ندارید و انجام دادن همه یا بخشی از این اتفاقات با فشردن یا لمس کردن فقط یک کلید سرعت به زندگی شما خواهد داد که تا کنون تجربه اش نکردید.

 

خبر خوب این است که در دنیای امروز، ما مهندسین توانسته‌ایم ابزارهایی خلق کنیم که کارهای تکراری و خسته کننده را به جای ما انجام دهند. خبر بهتر این که به تازگی توانسته‌ایم ابزارهایی خلق کنیم که در خانه‌ به کمک ما بیایند و شر این کارهای حوصله سر بر را از سر ما کم کنند.

 

برای هوشمند کردن خانه از کجا شروع کنم؟

 

با توجه به این که انواع ابزارها و امکانات میتواند برای هوشمند کردن خانه‌ وجود داشته باشد و هریک دارای اهمیت و تاثیر خاصی در خانه‌ی شما است، میتوان گفت بسته به سلیقه‌ی شما دارد که از کجا شروع کنید.

شاید از آن دسته افرادی هستید که علاقه‌ی زیادی به موضوع نورپردازی در خانه‌ی خود دارید. البته اگر با مفهوم نور و هنر آشنا باشید می‌دانید که چقدر با نورپردازی میتوان ظاهر خانه را زیباتر کرد. و البته همه میدانید که گاهی سخت است بخواهید چراغی را که روشن مانده خاموش کنید، به خصوص وقتی در تخت خواب هستید و یا منزل نیستید. بنابراین شما به سراغ محصولات نور هوشمند خواهید رفت و با خرید آنها هم خانه را زیباتر خواهید کرد و هم قابلیت کنترل و تغییر نور چراغ‌ها را  با در دست داشتن تلفن همراهتان هم به دست خواهید آورد.

اما شاید از آن دسته آدم‌هایی هستید که معمولا فراموش میکنید سیستم سرمایش و گرمایش را خاموش کنید و مصرف انرژی و هزینه‌های خود را در خانه کاهش دهید و اولویت این موضوع برای شما بسیار بالاست بنابراین با کلید های ترموستاتیک هوشمند که تمام قابلیت های سیستم سرمایش و گرمایش هم روی موبایل در اختیار شما می گذارد و قادر به کنترل از راه دور آن هستید همچنین خود سیستم هم بصورت اتوماتیک قادر به خاموش کردن آن در صورت عدم نیاز به آن سیستم را خاموش می کند.

شاید هم نیاز داشته باشید که در خانه خود سیستم امنیتی حرفه ای نصب کنید یا نظارت تصویری که علاوه بر پخش آژیر یا عوامل بازدارنده دیگر و ارسال پیام یا نوتیفیکیشن روی اپلیکیشن موبایل، قابلیت دیدن و مکالمه با افرادی که به خانه شما با هدف سرقت وارد شده اند داشته باشید.
یا شاید مایل هستید سیستم صوتی داشته باشید که با تمامی ادوات مربوط به پخش صدا در خانه لینک شده و موارد درخواستی آنها را اجرا کند مثلا در مورد قبل با آمدن سارقین صداهای ترسناکی پخش کنید که آنها را فراری دهید یا حتی قبل از ورود با یک پخش موزیک نشان دهید که در خانه حضور دارید که مانع از ورود آنها شوید و هزاران سناریوی خلاقانه که به راحتی میتوان بر اساس سیلیقه شما انجام داد.
شاید هم بازو بسته کردن در و فراموشی کلید و پشت درب و ماندن شما یا آمدن میهمان ناخوانده و مدیریت مراجعین به منزل یا دفتر جهت شناسایی و بازو بسته کردن درب یا مکالمه صوتی و تصویری با آنها توسط آیفون تصویری درب واحد را نیاز داشته باشید،
شاید هم باز و بسته کردن پرده های پشت مبل بدلیل در دسترس نبودن آنها باعث میشود به فکر پرده برقی هوشمندی باشید که با روشن شدن هوا کنار رفته و با تاریکی به صورت اتوماتیک بسته شود که علاوه بر راحتی، در روشنایی خانه باعث صرفه جویی میشود و بدلیل باز و بست زیاد با دست لک نمی شود.
ما تعدادی از پر درخواست ترین موارد را برای شما مطرح کردیم اما انقدر موارد درخواستی شما میتواند زیاد شود که در این نوشتار نگنجد اما به طور کلی باید گفت هرچه با برق کار میکند یا میتوان کاری کرد که با برق کار کند را میتوان گرد هم آورد که علاوه بر اینکه هریک از این آپشن ها بتوانند به صورت جداگانه با هم ارتباط بگیرند و یا بصورت دستی خودمان کنترل آنها را راحت تر و بهینه تر و ارزانتر در دست بگیریم، همچنین میتوان تمام آنها را از هر جای دنیا، به صورت تکی یا چندتایی با یک دکمه کنترل آنها را در دست گرفت.